Svake godine žitelji Mičevca, Jakuševca i Hrelića, naselja koja se nalaze u neposrednoj blizini zagrebačkog odlagališta otpada, dobivaju naknadu za umanjenu kakvoću življenja, a koja na godišnjoj razini iznosi 20 milijuna. Iako se naknada isplaćuje od 2014., u travnju ove godine odluka je izmijenjena.
– Gradska skupština odluku je proširila, te se ona sada odnosi i na širu obitelj. Sada su svi koji su tu živjeli kada je deponij nastao 1975. obuhvaćeni. Ova naknada znak je dobre volje, da se ukaže kako mi živimo na zagađenom području. No, svi mi bi željeli da smeća uopće nema – objašnjava Ivica Barukčić, predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Mičevci.
Mještani Jakuševca, gdje je potpisano 130 ugovora, sretni su jer dobivaju naknadu, no tvrde kako ona nije pravedno raspoređena.
– Naknada nam dođe kao neko obeštećenje, ali to nije velik novac. Dobivamo 4.000 kuna godišnje, ali smo i na tome zahvalni – rekao je Stjepan Bučarić, predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Jakuševec.
– Pitanje je koliko je to pravilno raspoređeno. Da li je to najkorektnije, najpoštenije jer je Jakuševac najizloženiji cijeloj toj situaciji- kaže Miljenko Arapović, predsjednik Vijeća Gradske četvrti Novi Zagreb – istok.
Iako je deponij na Jakuševcu, kako tvrdi čelnik hrvatske metropole Milan Bandić, uređen po najnovijoj svjetskoj tehnologiji, do 2019. trebao bi biti na drugoj lokaciji.
– Naši sugrađani s ovog područja naknadu će dobivati dok Jakuševec ne budu saniran do kraja, odnosno dok ne napravimo Centar za gospodarenje otpadom na Resničkom rukavcu. Dozvolu za deponije na Jakuševcu ističe 2019. godine. Bitno je da već najesen donesemo plan za gospodarenje otpadom. I onda startamo s Resnikom – upućuje prvi čovjek Grada Zagreba Milan Bandić.