Autor: Pero Kovačević 3/12/2012 10:26
Zastupnički dom rumunjskog parlamenta donio je prošlog utoraka zakon koji bivšim komunističkim dužnosnicima zabranjuje obnašati javne dužnosti pet godina.
Zakon obuhvaća vodeće ljude Rumunjske komunističke partije i visoke dužnosnike u državnim službama i pravosuđu, od aktivista u propagandi do osoba u diplomatskim i konzularnim predstavništvima, od partijskih sekretara do vojnih zapovjednika.
Prema odredbama tog zakona, bivši ministri, članovi CK Komunističke partije, tužitelji, agenti i doušnici Securitatea ne mogu obnašati dužnosti poput predsjednika države, zastupnika u parlamentu, senatora i gradonačelnika te dužnosti u vladi i diplomaciji. Osobe na koje bi se Zakona o lustraciji mogao odnositi se moraju u roku od 30 dana od stupanja na snagu o tome pismeno očitovati, a ako se utvrdi da se zakon stvarno na njih i primjenjuje ne će se moći kandidirati na niz političkih i rukovodećih funkcija u razdoblju od pet godina.
Bilo bi normalno da ste ovu vijest s više podrobnosti mogli pročitati u “velikim” hrvatskim medijima, ali ništa od toga.
Što je lustracija?
Trenutno ovaj pojam se koristi za uklanjanje osoba iz javnog političkog života koji su bili aktivni u službi totalitarnih režima kao primjerice denacifikacija poratne Njemačke ili nakon pada real-socijalističkih režima.
U Hrvatskoj još nije donesen pravni okvir ili zakon o lustraciji i vjerojatno nikad niti neće biti donesen.
Svrha donošenja takvog zakona u Hrvatskoj bi bila spriječiti bivše nositelje visokih dužnosti u komunističkoj partiji, UDBI ili KOS-u da i danas budu nositelji vlasti, imaju visoko pozicionirana politička mjesta u državi, vladi, javnim poduzećima ili rade kao urednici ili novinari.
U drugim zemljama bivšeg istočnoga bloka, kao što su to Češka, Slovačka, Istočna Njemačka, Poljska, Mađarska, Bugarska, Makedonija i Albanija, ovaj pojam opisuje provjeru državnih službenika i drugih osoba javnog života na temelju bivših tajnih arhiva na moguću suradnju s komunističkim tajnim službama i sigurnosti.
Lustracijski zakon ima i Srbija. Češka je objavila popis od skoro tisuću bivših špijuna komunističkog režima. Ako se za nekoga utvrdi da je surađivao i da se okoristio tom suradnjom, oduzet će mu se javna dužnost.
Temeljni cilj lustracije je u prvom redu da se takve osobe javno moralno prikaže kao osobu koja nije dostojna djelovati u javnosti. Uglavnom je riječ o moralnoj osudi.
Je li lustracija potrebna Hrvatskoj?
Hrvatska je izbjegla donošenje zakona o lustraciji, iako je tri puta bio predlagan u Saboru. Pitanje je što se nakon 22 godine može postići takvim zakonom. Možda bi bilo dobro ustrojiti registar te javno objaviti imena i prezimena osoba aktivnih u javnom i političkom životu u Zagrebu i Hrvatskoj na koje bi se takav zakon odnosio.
Što mislite koliko bi se osoba iz javnog i političkog života našlo na tom popisu?
Prema nekoj mojoj analizi našlo bi se dosta takvih osoba počevši od Ureda predsjednika, Sabora, Vlade, Grada Zagreba, županija, gradonačelnika, direktora i članova nadzornih odbora javnih poduzeća i medijskih stručnjaka do uglednih odvjetnika.
Što vi mislite je li Hrvatskoj potrebna lustracija i koji bi danas bili njezini učinci?