Autor: Ivana Šimac 2/16/2012 16:43
Nekoliko stručnjaka za alkohologiju na petnaestak stranica svaka dva mjeseca pišu brojne teme koje bi zanimale sve one koji u prošlosti imali ili danas imaju problema s alkoholom.
Riječ je o Alkohološkom glasniku, časopisu koji izlazi još od davne 1965. godine. Jedini je časopis koji se bavi problematikom i temama liječenih alkoholičara, čiji broj u Hrvatskoj sve više raste. Do prošle godine časopis je izlazio kao mjesečnik, no zbog nepovoljne financijske situacije od prošle godine izlazi kao dvomjesečnik u nakladi od 930 primjeraka. Ponajprije je namjenjen liječenim alkoholičarima koji su odlučili reći ne alkoholu, ali i svim onima koji još uvijek za to nisu smogli snage.
– U stvaranju časopisa sudjeluje bezbroj suradnika, što stručnjaka, što liječenih alkoholičara s vlastitim iskustvima, a ponekda i njihove obitelji – ističe dr. Vesna Golik Gruber, urednica časopisa.
Ponovno je zaživio 1994. godine kao važan dio poslijeratne obnove klubova liječenih alkoholičara, a kao nasljednik časopisa ”Al kluba” koji je tiskan od 1965. godine do Domovinskog rata.
Kako naglašava glavna urednica Golik Gruber, ova tematika premalo je zastupljena u medijima, stoga je borba za veću informiranost društva o problemu alkoholizma isključivo na njihovim leđima.
– Nakon rata nametnula se potreba za ponovnim utemeljenjem časopisa, stoga smo ranih 90-ih ponovno pokrenuli tiskanje – kaže urednica.
Uz informativne sadržaje u Glasniku se objavljuju brojni stručni prilozi suradnika raznih profila koji rade na polju alkohologije, a svojim osobnim iskustvima ih nadopunjavaju liječeni alkoholičari i članovi njihovih obitelji, što časopis čini jedinstvenom publikacijom multidisciplinarnog pristupa.
Stručni radovi objavljeni u prvih deset godina izlaženja časopisa, sabrani su 2003. godine u svojevrsni priručnih Zbornik stručnih radova Alkohološkog glasnika, kao i zbirka priča iz života u knjizi Uhvaćena duga – za život bez alkohola.
Iako je pojam alkoholizma kao i njegovo značenje poznat širim društvenim krugovima, čini se kako njemu još uvijek nije pridodan značaj. Ako uzmemo u obzir podatak da internetsku stranicu Alkohološkog glasnika dnevno pogleda i do 400 ljudi, moramo postati svjesni ozbiljnosti problema, kao i relevantnosti sudjelovanja svih karika društva u njegovu suzbijanju.