Autor:: Tanja Molvarec 10/19/2011 10:44
Za ona zagrebačka prigradska naselja u kojima nema knjižnica osnovan je Bibliobus koji je na svoj prvi put krenuo 23. studenog davne 1976. godine.
Od tada se Biblibus mnogo promijenio i napredovao pa je tako nedavno povodom 35. obljetnice tog vozila predstavljen bibliobus od kamiona jer je inače bio na autobusnoj šasiji. Đurđica Pugelnik, voditeljica Bibliobusa, otkrila nam je kako je taj praktičan prijevoznik knjiga postao ono što je danas. Prvo vozilo bilo je izrađeno u Mariboru dužine 1032,5 cm, širine 248 cm i visine 312 cm, opremljeno policama, predstavljalo je suvremeni bibliobus i zadovoljavalo tada postojeće standarde za pokretne knjižnice.
Knjižni fond kojim se započeo rad iznosio je 12 tisuća svezaka. Tada je bilo čak tri tisuće članova na 20 stajališta koji već prve godine posuđuju 60 tisuća svezaka knjiga i s kojima rade tri stručna djelatnika. Danas je knjižni fond mnogo veći.
– Fond iznosi 67.402 sveska knjiga od čega 36.071 svezak beletristike, 12.229 svezaka znanstvene, 18.563 sveska literature za djecu i 539 svezaka priručne građe. Zagrebačka Bibliobusna služba obilazi područje Grada nova naselja i poduzeća i Zagrebačke županije – kazao je Pugelnik.
S dva bibliobusa, od kojih je jedan proizveden 1995. godine na autobusnoj , a drugi ove godine na kamionskoj šasiji, obilaze 72 stajališta, odnosno 56 naselja i 16 poduzeća.
Stajališta pokrivaju područja Zagreba, Zaprešića i Velike Gorice te deset općina. To su Bistra, Dubravica, Jakovlje, Klinča Sela, Kravarsko, Luka, Marija Gorica, Pokupsko, Pušća i Stupnik.
Svaki bibliobus opremljen je s dva prijenosna računala koji rade na dvije mreže jer su neka područja slabo pokrivena jednom mrežom. Osim što se u Bibliobusu mogu posuditi knjige, nudi se rezervacija knjiga, kulturno-animacijske programi, edukacija za studente bibliotekarstva i razne akcije za djecu, kao što su Biramo najčitatelja i Lektira na kotačima.
– O našem uspješnom radu na populariziranju knjige i čitanja govori i činjenica da je naša članica dvaput bila izabrana za najčitateljicu na godišnjem natječaju KGZ-a Najčitatelj godine. Najčešći članovi su nam djeca i osobe treće životne dobi, koji nam uglavnom zbog individualnog pristupa daju prednost pred stacioniranom knjižnicom – kazala je Pugelnik.
Najveća prednost ove službe je, kako je kazala Pugelnik, ta što omogućava dostupnost informacijama svim građanima, a posebno onima koji su udaljeni od stacioniranih knjižnica ili im je do njih teško doći.
– Veći dio naših članova su djeca i osobe treće životne dobi, a oni nam se i najviše vesele. Prvi iz razloga što im dolazimo u susjedstvo pred njihove škole, a drugi zato što uvijek dođe njihova knjižničarka koja zna što oni žele i vole čitati. Takav individualni pristup je velika prednost koju naši čitatelji uvijek ističu – kazala je Pugelnik.