Besmisleno je da jedan joint usporava rad sudova

Autor: Jelena Jakšić 3/12/2012 9:41

Inicijativa ministra pravosuđa Orsata Miljenića te odobrenje Vlade Republike Hrvatske da se posjedovanje lakih droga prebaci iz kaznene u prekršajnu sferu, izazvala je brojne rasprave na stručnim i nestručnim razinama. Veliki broj ljudi ovaj prijedlog Vlade shvatio je kao zeleno svijetlo za korištenje različitih vrsta droga te tako izazvao mnogobrojne kritike i zgražavanja, ali i pohvale i podršku.

Mali korak pred legalizaciju – pitaju se građani? Ne, veliki korak prema boljoj preventivi i kvalitetnijem i bržem funkcioniranju sudova, slažu se stručnjaci.

Razlog ove Vladine inicijative nisu interesi i ideja države da jednog dana počnu zarađivati i puniti proračun čak i na račun loših ljudskih navika. Stručnjaci s područja medicine i prava ističu kako je razlog ove odluke upravo smanjenje broja ovisnika te kako je cilj ovisnike potaknuti da sami zatraže pomoć i tretman te da im se na brz i fleksibilan način pruži odgovarajuća pomoć ili pak kazna.

– Svrha kaznenog i prekršajnog postupka je ista, kazniti počinitelja za društveno neprihvatljivo ponašanje. Kažnjavanjem se počinitelja te njegovu okolinu, poučeno iskustvom kažnjene osobe, nastoji odvratiti od ponovnog počinjenja kaznenog ili prekršajnog djela. Jedina je razlika u tome što je prekršajni postupak brži, fleksibilniji i operativniji te će riještiti problem od gotovo 70 posto neosuđenih za posjedovanje ili konzumiranje droga – objasnio nam je odvjetnik Rajko Mlinarić te dodao kako je potrebno rasteretiti državne represivne aparate kako bi se mogli baviti težim i ozbiljnijim zločinima od posjedovanja jednog jointa.

– Sudovi su preopterećeni i to je jedan od razloga zbog kojih se Vlada odlučila na ovu inicijativu koju podržavam – rekao je Mlinarić.

Država treba trošiti novac na razbijanje kriminalnih mreža

S Mlinarićem se složio i psihijatar Slavko Sakoman, u javnosti poznat kao liječnik koji je cijeli svoj radni vijek posvetio ovisnicima.

– Nema smisla rasipati novac na sudske troškove protiv pojedinaca uhvaćenih s jednim jointom ili gramom heroina, te novce država neka troši na razbijanje kriminalnih mreža – kaže doktor Slavko Sakoman i upozorava kako na cijelom području grada Zagreba, bilo tko i bilo kada može nabaviti različite vrste droga, posebno marihuanu koja ima najveći broj konzumenata.

– Znaju se točno mjesta, kvartovi i škole oko kojih mladi mogu nabaviti marihuanu. Te mlade koji su počeli konzumirati drogu treba, što je i cilj ove inicijative, potaknuti da sami potraže pomoć i što je najvažnije, ovisnike ne smijenio kazneno goniti, već im pružiti medicinsku pomoć što prekršajni postupak i omogućava za razliku od kaznenog koji ovisnike trpa u zatvor – istaknuo je Sakoman. Trenutno se u zatvorima nalazi 1.200 ovisnika o drogama. Tamo im, kaže Sakoman, nije mjesto.

-.-Ana Zorić / Zagrebancija.com-.-Prema istraživanjima, rekao je Sakoman, od početka 2012. godine marihanu je probalo čak 15 posto studentske populacije. Istraživanja također pokazuju, kaže Sakoman, kako je 50 posto studentata i 40 posto studentica konzumiralo marihuanu.

Problemu treba pristupiti preventivno, a ne represivno

Sve statistike i mišljenja stručnjaka dovode do otvaranja novih i bitnih pitanja. Jedno od takvih je preventivno djelovanje društva koje je, prema riječima Mlinarića, puno efikasnije sredstvo od onih represivnih.

– U ovoj cijeloj priči možda najvažnije pitanje trebalo bi biti što je društvo napravilo po pitanju prevencije. Što je sa školama, roditeljima? Pružaju li oni djeci dovoljno informacija o štetnosti droge? Mislim da ne dovoljno. Policija dolazi kada je kazneno djelo već počinjeno, a društvo se ne može boriti s negativnim pojavama samo represivnim sredstvima, puno efikasnija su preventivna sredstva – zaključio je Mlinarić.

Stručnjaci osim što su podržaoli ovu inicijativu Vlade koja će, kako kažu, dovesti do rasterećenja državnog odvjetništva i sudova, ističu kako je legalizacije bilo koje vrste droge u Hrvatskoj nemoguća, jer tvrde, nismo eksperimentalno društvo, već tradicionalno.