Autor: Sanjin Španović 12/6/2011 15:04
Sudbina se baš poigrala s Milanom Bandićem. Dok je još bio u SDP-u, i to šef gradske organizacije, sanjao je o projektu da svaki četvrti glas SDP-a u Hrvatskoj dolazi iz Zagreba.
Nikada to SDP Zagreb nije uspio. Do preksinoć kada (Bandića više nema, op.a.) SDP, doduše zajedno s HNS-om i HSU-om, koji su mu partneri i u Skupštini, na biračkim mjestima u gradu Zagrebu osvaja čak 46,7 posto.
Zagrebačkom SDP-u ovi brojevi, koji oslikavaju želju građana, samo dodatno daju podstreh za konačni obračun sa svojim bivšim članom.
Zagrebačka politička kriza tako bi se, nakon godinu i pol dana, konačno mogla razriješiti te bi SDP konačno trebao opet preuzeti potpunu odgovornost za Zagreb.
– Da, idemo na rušenje Milana Bandića. Moramo to zbog odgovornosti prema građanima koji su nam dali toliko glasova. Zagreb kao motor državne politike mora funkcionirati, a gdje to sada funkcionira? Mi moramo pokrenuti malo i srednje poduzetništvo, moramo pokrenuti zapošljavanje, a ova blokada odnosa Skupštine i Holdinga s izvršnom vlasti pokazala je da to ne možemo. I Bandićevi rezultati pokazuju da mi moramo osloboditi Zagreb od njega – govori nam jedan od bliskih suradnika Davora Bernardića.
Mladi šef SDP-a, kao predvodnik zagrebačke Kukuriku koalicije, taj bi proces vraćanja Zagreba trebao provesti u nekoliko koraka.
Prvi (ne i obvezujući) korak bit će skorašnja rasprava o proračunu za 2012. godinu. Iako neki SDP-ovci smatraju da ne treba odmah ići s rušenjem proračuna i Skupštine vrlo je izgledno da će se to dogoditi, iako Zoran Milanović kao šef stranke nije donio konačnu odluku oko tog pitanja.
Naime, iako Davor Jelavić, desna ruka Milana Bandića u izjavi za naš portal kaže da će se prihvatiti svi amandmani zastupnika, teško je za povjerovati da će se Bandić, bez obzira na političku situaciju u kojoj se našao, prihvatiti Skupštinsku odluku o cijenama vrtića kojoj se on protivi godinu dana, te amandman da se Holdingu nađe novac za ZET. Takav potez značio bi njegovu konačnu predaju.
Sastanak Bandić – Čović
Istodobno s tim amandmanima važno je vidjeti kako će teći sastanak Bandića i Ive Čovića, predsjednika Uprave Holdinga, koji je u petak na dan izborne šutnje Bandiću poslao pismo u kojem ga moli za sastanak na temu saniranja duga Zagreba prema Holdingu od 900 milijuna kuna za subvencije ZET-a.
Padne li proračun, na izbore automatski ide isključivo Skupština, a ne i Bandić.
Paralelno s tim zakonom u SDP-u razmatraju mogućnost o tome da se izbjegne ponovni izlazak na redovne lokalne izbore u proljeće 2013. godine, odnosno da se omogući novom gradonačelniku i Skupštini da iduće redovne izbore imaju 2017. godine. Ova ideja, kažu nam u SDP-u, ne tinja samo zbog Zagreba, već i Koprivnice, Primorsko-goranske županije i sličnih mjesta gdje bi neki njihovi izravno izabrani predstavnici izvršne vlasti mogli u izvršnu vlast na državnoj razini.
Čim se ovi zakoni izglasaju, SDP će pokrenuti proces za opoziv Milana Bandića bez obzira prihvati li se proračun ili ne. Neki SDP-ovci misle čak i da nije nemoguće prihvatiti proračun, pripremiti pad Bandića i izbor svog gradonačelnika.
– Bandić u ovom sazivu, izuzev nekih spavača u vidu Josipa Hrena i Josipa Petrača, nema svoje zastupnike. Ukoliko bi došlo do novih izbora za Skupštinu, Bandić bi se sigurno kandidirao za Skupštinu. Bez obzira na tih 4,1 posto kojim barata, Bandić ulazi u Skupštinu s pokojim zastupnikom. Ako prihvatimo proračun koji on doradi po našoj želji, i brzo ga eliminiramo s političke scene, Bandić je politički mrtav jer ne može biti ni gradski zastupnik, a mi stignemo napraviti rebalans proračuna do kraja i tako riješiti problem Milana Bandića u potpunosti – razmišlja jedan SDP-ovac.
HDZ nema šanse u Zagrebu?
Na izborima za gradonačelnika kandidat SDP-a gotovo sigurno bi bio Davor Bernardić koji bi tu poziciju napao ne samo sa titulom prvog čovjeka najjače stranke u Zagrebu, već i s funkcijom predsjednika Skupštine o čemu smo nedavno pisali.
Bernardić u Zagrebu ima vrlo lagodnu situaciju s obzirom da je Josip Kregar postao saborski zastupnik na listi Kukuriku koalicije i da je teško za vjerovati da se on misli kandidirati kontra Bernardića.
– Moramo koalirati. Ne možemo u Zagrebu ići jedni protiv drugih, a državu voditi zajedno. Ispali bi smiješni – reći će nam jedan HNS-ovac koji ipak dvoji, kao i još nekoliko HNS-ovaca s kojima smo pričali, što s potencijalnim izborima za Skupštinu.
– Moramo vidjeti što nam je zajedno isplativije, ići sa zajedničkom listom ili odvojenim lista. Možda nije nemoguće da svatko ima svoju listu i zajedničke kandidate za gradonačelnika i dogradonačelnika – kaže nam nekoliko HNS-ovaca.
HDZ pak u Zagrebu nema dovoljno isprofiliranog kandidata. Gordan Jandroković i Jasen Mesić teško mogu kontra lijevog bloka u Zagrebu, gdje su ponovno ostvarili loš rezultat. Također, cijela operacija prijevremenih izbora događala bi se u rano proljeće kada se očekuju veliki sukobi unutar HDZ-a za mjesto predsjednika stranke pa je pitanje koliko bi se HDZ zaista prihvatio izazova za Zagreb, tradicionalno SDP-ovu utvrdu.