Zagrebancija

Bernardić: Blago onima koji vjeruju, njihovo je Kraljevstvo nebesko!

Autori: Leonarda Lujić, FOTO: Jabuka TV 5/3/2016 19:04

Komunalni otpad, jedna je od najvažnijih tema u Gradu Zagrebu, pogotovo kad je u pitanju zatvaranje Jakuševca i prelazak na modernu tehnologiju zbrinjavanja otpada, o čemu se raspravljalo na zajedničkoj tematskoj sjednici Odbora za zaštitu okoliša i Odbora za komunlno gospodarstvo te Odbora za kontrolu.

– Rokovi za zatvaranje Jakuševca bili su do 2018. godine jer se te godine trebalo startati s postrojenjem za obradu otpada, a mi još nismo ušli ni u studiju, usudio bih se reći, nismo ni na početku – kritizirao je potpredsjednik Gradske skupštine Davor Bernardić.

Kako je kazao Bernardić, primarna selekcija otpada jedan je od ključnih problema njegova gomilanja.- Ljudi moraju imati gdje odložiti metal, papir, plastiku i to kod savkog kontejnera. Zeleni otoci ne mogu biti toliko udaljeni da se do njih treba trajektom ili katamaranom. Ključno je da kontejneri za primarnu selekciju budu dostupni i ključno je da se prazne, ne kad se napune – zaključio je Bernardić. 

S njime se složio i gradski zastupnik Tomislav Stojak.

– Što manje stvaranja otpada koliko je moguće, odvajanje na kućnom pragu, zelena dvorišta u svakom mjesnom odboru, njih više. To su preduvjeti da možemo razmišljati u konceptu odvajanja otpadom. Ja ću kao gradski zastupnik ovdje dane rokove budno pratiti jer nam je to svima u interesu. Nadam se da će se rokovi ostvariti- no što s Jakuševcem, ne želim vjerovati u gradonačelnikove riječi da će on biti otvoren do 2028. – izjavio je Tomislav Stojak.

ETLINGER: NITI JEDAN KONTEJNER NA PROSLAVI PRAZNIKA RADA U MAKSIMIRU


Prema riječima gradskog zastupnika Etlingera, Grad Zagreb bolestan je po pitanju otpada, stoga je hijerahiju otpada usporedio s onom u medicini.

– Gradska uprava na ovom polju nije senzibilizirana. Ovdje nema gradonačelnika, a u Maksimiru na proslavi Praznika rada nije bilo kontejnera, nego se sve bacalo u isti koš. Prevencija nastanka otpada je prevencija kao i u medicini. Ponovna uporaba bi bila kada idete kod liječnika opće prakse, recikliranje je specijalistički pregled, odlaganje otpada možemo suporediti s grobljima, a spaljivanje s krematorijem. Što manje groblja, što manje krematorija – simboličan je bio Dominik Etlinger. 

NAJAVE PODRUŽNICE ČISTOĆA

Vodstvo Gradskog ureda za energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj i Zagrebački holding, kako kaže pročelnik Maras, uz maksimalne napore pokušava s resornim ministarstvom napraviti Akcijski plan gospodarenja otpadom za Grad Zagreb. 

– Ministarstvo se izjasnilo kako će uredbu donijeti kroz nekih mjesec, dva, tri i da će Plan gospodarenja otpadom Republike Hrvatske biti donešen do kraja ove godine, a mi ćemo paralelno s tim u kontaktima s Ministarstvom osluškivati promjene koje se događaju da bi u što skorije vrijeme mogli imati kvalitetan Plan gospodarenja otpadom za sljedeće 6 – godišnje razdoblje – izjavio je Marijan Maras. 

Opći ciljevi podružnice Zagrebačkog holdinga, Čistoće, za 2016. godinu, povezani su sa smjernicama EU, a osim prevencije nastajanja otpada predlažu sljedeće:

– Smanjivanje udjela biorazgradivog otpada, povećanje udjela prikupljenog u ukupnoj količini, odlaganje obrađenog otpada na odlagališta i trajna komunikacija s javnošću – zaključila je voditeljica Čistoće Marina Lovrečki. 

KOMENTAR DAVORA BERNARDIĆA NA CILJEVE ČISTOĆE

Komentar potpredsjednika Skupštine, Davora Bernardića pravo je obrazloženje što on zapravo o općim ciljevima Čistoće za iduću godinu i misli: 

– To je sve na papiru. 25 godina bez rješenja. Blago onima koji vjeruju, njihovo je kraljevstvo nebesko – zaključio je Bernardić. 

Kraljevstvo nebesko ili ne, otpad je ključan problem Grada Zagreba koji je potrebno riješiti što je prije moguće, na zadovoljstvo svih njegovih građana.

 

Exit mobile version