3/2/2011 16:17
Kroz gotovo čitavu povijest Zagreba, ili kako je rekao Krleža ‘Kervave kronike glas’, izbijali su sukobi koji su trajali gotovo 500 godina i to zato jer je Gornji Grad-Gradec branio svoju autonomiju i demokraciju koju je dobio sa Zlatnom bulom Bele IV. S druge strane, Kaptol koji je branio feudalni sustav na sve je načine pa čak i ognjem i mačem osporavao Zagrepčanima njihovu samostalnost. Potok koji je tekao današnjom Tkalčićevom ulicom bio je često nazivan ‘Krvavim potokom’, a današnji prosvjednici zaustavljeni su na Krvavom mostu.
Uvijek su vlastodršci tvrdili da demokracija pripada samo njima, tako da je svako nasilje koje je proizašlo iz često krvavih prosvjeda bio i nagovještaj novog doba. To je tako i danas.
Kao starom Zagrepčaninu čudno mi je da su prosvjednici krenuli Radićevom ulicom, jer bi, da su probili kordon, poslije morali proći kroz Kamenita vrata da bi došli na Markov trg. Možda bi ih zaustavila Majka Božja od Kamenitih vrata.
Činjenica je da su ovi prosvjedi daleko ozbiljniji nego što se misli, jer s jedne strane ti mladi ljudi kada završe studije nemaju zaposlenja. Njihovi roditelji u velikoj većini također su nezaposleni. U grad dolazi sve više i više nezaposlenih koji postaju ‘urbani nomadi’. Svima njima dostupan je Feacebook, a dakako i druga moderna komunikacijska sredstva. Prema tome, sve njihove poruke se šire brzinom svjetlosti, a te poruke nisu nimalo bezazlene.
No, visokopozicionirani, iako još nije počeo fašnik, skrivaju svoja lica ispod maska koje im karakterno pristaju.
Danas mladi zasigurno nisu sretni jer za njih ne postoji budućnost koju su zaslužili. Sve dugove koje su napravile dosadašnje Vlade otplaćivati će upravo ti mladi koji danas prosvjeduju, dok je gospodi iz Gornjeg grada jedino stalo da ostvare pravo na mirovinu, ili pak da zadrže što dulje svoje fotelje i osobne dohotke koji su četiri puta veći od dohodaka prosječnog građanina Hrvatske.
Današnje prosvjednike nazivaju ‘fejsbukovcima’ koji zajedno s nezadovoljnim braniteljima Domovinskog rata, između ostalog, izbacuju ideju da Hrvatska ne bi trebala ući u EU. Sve to kruži eterom, no naravno, nije još došlo do pravih ušiju i do onih kojima je informatika struka, ali čitajući strane novine, kao i informativne dnevnike stranih televizija, Zagreb se uspoređuje s krvavim prosvjedima na afričkom tlu. Naravno da nam to nije drago jer benigni prosvjedi mogu dovesti do anarhije, što nas sve više udaljuje od EU.
Nažalost, ovih dana iznenada je preminuo doajen informatičke struke Mladen Glasenhardt, koji je cijeli svoj život posvetio razvoju i školovanju novih mladih informatičara, a pored toga je voleći mlade ljude bio i godinama u rukometu. Volio je život. Neposredno prije nego što je preminuo sastali smo se na Jelačić placu čitajući parole prosvjednika. Podsjetili smo se na našu mladost i neke od prosvjeda u kojima smo zajedno učestvovali kao mladi. Onako nevezano i rezignirano upitao sam ga kaj on misli je li prije bila kokoš ili jaje. Odgovorio mi je: ‘Prije je bilo bolje!’