Autor:: Tanja Molvarec 2/19/2010 10:20
– Od 1991. do 2005. godine predavala sam papire za stan i nisam ga dobila. Sad sam 3888. na listi. Koje godine mogu očekivati stan? Trideset godina živim u barakama i svojim sam režijama nekome kupila stan, a sebi nisam. Mislim da zaslužujem pomoć društva- rekla je ogorčena stanarka jedne od baraka Petkana Đokić. Njena deložacija je predviđena 9. travnja.
Jasna Drnić-Vranić iz Gradskog ureda za imovinsko-pravne odnose istaknula je kako su se na natječaj za dodjelu stanova u najam 2003. godine prijavile jedna obitelj i jedna osoba koje se nalaze na listi reda prvenstva, ali još uvijek nisu na redu za dodjelu stana.
– Prema podacima kojima raspolažemo, šest obitelji broji do tri člana, a prema pravilniku mi za te obitelji nemamo odgovarajuće stanove, odnosno garsonijere i jednosobne stanove do 45 četvornih metara- objasnila je Drnić-Vranić. Dodala je da apelira na Vijeće gradske četvrti Stenjevec koje bi trebalo pokrenuti inicijativu za izuzeće slučaja stanara Zagrebačke ceste, no na kraju odlučuje Gradska skupština.
– Grad se nije ponio u maniri dobrog gospodara pa smo dobili sindrom kolodvora gdje jedni stanari odu, a drugi dođu. Stanari su na socijalnim marginama i njihov problem mora se riješiti. Iako se tamo nalazi deponij, trebamo staviti čovjeka na prvo mjesto- rekao je predsjednik Vijeća gradske četvrti Mario Jelić.
Danas odluka o konačnom rušenju baraka
Damjan Bogdanović iz HSS-a istaknuo je da je Grad odgovoran za naselje, odnosno lokaciju, jer se ono nalazi u njegovom vlasništvu te da je briga o naselju možda i politička odluka. Predstavnici Vijeća gradske četvrti Stenjevec, Mjesnog odbora Matija Gubec te Gradske uprave za danas su najavili posjet barakama na Zagrebačkoj cesti kako bi utvrdili jesu li dvije prazne barake, o kojima Vijeće govori već mjesecima, zaista za rušenje. Naime, prema riječima Mije Jukića iz Gradskog ureda za prostorno uređenje, objekti se mogu rušiti tek kada su prazni, a nalog za rušenje treba izdati Gradski ured za imovinsko-pravne odnose. Jasna Drnić-Vranić iz Ureda za imovinsko-pravne odnose iznijela je, kako su kazali stanari, netočne podatke prema kojima se dvije barake koriste kao spremište. Stanari to naravno negiraju i tvrde da se u barakama nalazi tek otpad.
– Što se azbesta tiče, može biti uklonjen tek za dva mjeseca jer trenutačno nemamo izvođača, a potrebno je i da prođe natječaj. Sami ne možete pokrenuti čišćenje jer postoje određeni rokovi i dozvole koje se moraju ishoditi zato ćemo postupak javne nabave požuriti najviše moguće – objasnio je Jukić.