Autor: 10/29/2012 14:13
Dvorana Gradske skupštine bila je premala da primi sve koji su htjeli prisustvovati 12. Međunarodnom simpoziju o gospodarenju otpadom. Na simpozij je prijavljeno 450 sudionika, 60 domaćih i 10 stranih predavača. Po prvi puta na ovakvim događajima prisustvovat će i predstavnici Međunarodne udruge za gospodarenje otpadom ISWA (International solid waste association).
Gradonačelnik Milan Bandić istaknuo je kako za rješavanje problema gospodarenja otpadom nisu dovoljna samo ulaganja u infrastrukturu i tehnologije, već da veliku ulogu igra odgoj ljudi.
Bandić: Za odabir lokacije spalionice tražim konsenzus
– Mi smo uložili veliki novac u sanaciju Jakuševca po najvišim svjetskim standardima. Izgradili smo najmoderniji pročistač otpadnih voda, imamo devet reciklažnih dvorišta i dvije kompostane, no postoji veliki disparitet između infrastrukture i eko kulture – rekao je Bandić i dodao kako se najveći pomak mora napraviti u svijesti građana.
Gradonačelnik je kazao kako vjeruje da će se do kraja iduće godine odabrati lokacija za spalionicu, no dodao je kako želi da se postigne konsenzus struke i javnosti. Dodao je kako vjeruje da se svi naredni projekti gospodarenja otpadom neće raditi samo za Zagreb, već će imati regionalni karakter.
– Uvjeren sam da ćemo centar za gospodarenje otpadom te spalionicu realizirati u suradnji sa susjednim županijama, no za to će trebati pritisak Ministarstva zaštite okoliša – kazao je Bandić.
Davor Bernardić, predsjednik Gradske skupštine, kazao je kako se gospodarenje otpadom pretvara u važan business koji igra sve veću ulogu u gospodarskom razvoju. Otpad je izvor sekundarnih sirovina te izvor toplinske energije. Kako bi se što više iskoristio otpad, razvijaju se nove tehnologije.
Količina prikupljenog otpada pala za 20 posto
– Upravo kroz visoku tehnologiju dolazi do gospodarskog rasta kao u prvoj i drugoj industrijskoj revoluciji. Razvoj kroz visoku tehnologiju Svjetska banka naziva drugom zelenom revolucijom – rekao je Bernardić.
Na simpoziju se okupljenima obratio i ministar zaštite okoliša i prirode, Mihael Zmajlović, koji je obećao pomoć lokalnoj samoupravi u rješavanju problema gospodarenja otpadom. Također je kazao kako se što prije treba krenuti u naplatu odvoza smeća kućanstvima po količini.
Zbog gospodarske krize smanjuje se količina stvorenog otpada. U gradu Zagrebu je u zadnjih pet godina taj iznos pao za 20 posto te je prošle godine prikupljeno 339.011 tona. No, unatoč tome, Grad Zagreb je županija u kojoj se proizvede najviše otpada, odnosno 18,2 posto.