Autor: 10/3/2011 9:38
Gradonačelnik Milan Bandić na sjednicu Gradske skupštine poslao je osam prostornih planova od kojih je zeleno svjetlo zastupnika dobila samo tri. Dio planova odbijen je jer ih istražuje DORH zbog nezakonitih ispravak, pa zastupnici ne žele mijenjati te planove dok se Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva ne očituje što se s njima može raditi. Donošenje dijela planova je odgođeno i jer se tražilo da se prvo donese GUP ili da se o njima očituje mjesna samouprava.
Uoči sjednice Gradske skupštine, ovaj prostorni plan, poput ostalih prošao je radna tijela pa tako i Odbor za prostorno uređenje. Zastupnici su na tom odboru iznijeli nekoliko primjedbi na taj plan, te uvjetovali prihvaćanje plana donošenjem amandmana kojim bi se te primjedbe uklonile.
Trošenje novaca građana za privatnog investitora
Naime, prema izračunima zaposlenika Gradske uprave koji su branili ovaj prostorni plan pred zastupnicima, Grad bi maksimalno od komunalnog doprinosa mogao zaraditi 250 milijuna kuna, a vjerovatno i puno manje, tj. ovisno koliko bi investitori izradili kvadrata prostora. S druge strane prema procjenama Gradske uprave, izgradnja komunalne infrastrukture na tom prostoru bi koštao 280 milijuna kuna.
Dakle, i u najboljem slučaju Grad bi na ovom poslu bio u minusu 30 milijuna kuna.
Kako su nam rekli članovi Odbora, oni su spremni i da Grad ne zaradi ništa od komunalnog doprinosa, te da se on u cijelosti potroši na izgradnju komunalne infrastrukture. No, nisu spremni prihvatiti plan zbog kojega bi se morao trošiti proračunski novac za opremanje tih parcela jer se time oduzima novac za gradnju takve infrastrukture u već postojećim naseljima.
Postoje modeli u kojem nema minusa, a prihvatljiv je Skupštini
No, kako u Gradskoj upravi nisu napravili takav sporazum s investitorima do sjednice Skupštine zastupnici su ovaj plan na kraju odbili.
Nakon 30 milijuna minusa, treba potrošiti i 100 milijuna za novu infrastrukturu za odvodnju
No, kako doznajemo, iznos komunalnog doprinosa nije jedini problem za ovaj prostorni plan. Problem predstavlja financiranje infrastrukture za odvodnju koja bi po nekim procjenama mogla koštati oko 100 milijuna kuna. Naime, da bi se mogla odvoditi kanalizacijska voda potrebno je izgraditi potpuno novi kanal koji bi ovaj prostor povezivao s pročišćivačem za vodu. Ova infrastruktura koristila bi se samo na području ovog UPU-a, te ukoliko se ondje ništa ne gradi ona nije potrebna.
Prihvaćanjem ovakvog prostornog plana građani Zagreba morali bi pokriti razliku troškove izgradnje infrastrukture da se ovaj prostor stavi u funkciju. Gradonačelnik Milan Bandić često proziva zastupnike da nedonošenjem prostornih planova rade štetu gradskom proračunu jer mu uskraćuju prihode od komunalnog doprinosa i da koče razvoj grada. No, izgleda da to u ovom slučaju nije tako jer bi ovdje prihvaćenje gradonačelnikovog plana donijelo bi značajan gubitak za ionako skoro presušeni gradski proračun.
CIJELI SPECIJAL O OVOJ TEMI GLEDAJTE U ZG DNEVNIKU NA JABUCI TV U 18:40h