Autor: 9/26/2011 15:47
– Stalno se implicira da sam uništio Holding pa sam odlučio uzeti nezavisnu reviziju koja će utvrditi sve o poslovanju te tvrtke od njezinog osnutka 2006. do danas kako bi javnost mogla biti neovisno informirana – najavio je gradonačelnik Milan Bandić.
Gradonačelnik kaže kako je to njegov odgovor na konstantne napade da je svojim odlukama gradsku komunalnu tvrtku doveo do propasti. Istaknuo je kako on ne zna u kakvom je stanju ta tvrtka otkako je isključen iz njezine Skupštine. Podsjetimo, Bandić se negativno izjasnio o zahtjevu Skupštine Holdinga da se prošlogodišnji dug od pola milijarde kuna prebaci na iduća razdoblja.
Kojić: Svoje obaveze plaćamo u roku
Slavko Kojić, pročelnik Gradskog ureda za financije, kazao je kako Grad izvršava svoje obaveze prema Holdingu sukladno ovogodišnjem proračunu.
– Sve svoje obaveze Grad plaća prema datumu dospijeća – rekao je Kojić.
Bandić se još jednom vratio na temu Holdinga ustvrdivši kako, dok je on bio jedini predstavnik u Skupštini Holdinga, ta je tvrtka bolje poslovala.
– Kad je gospoda prije tri godine preuzela Holding, na računu je bilo dvije i pol milijarde kuna – rekao je Bandić.
Na pitanje novinara da pojasni gradsku odluku o iznosu naknade koju će građani morati platiti za bespravno izgrađene objekte, Bandić je kazao kao se on od 2001. godine zalaže da se taj problem riješi.
Horvat: Odlučili smo se najmanji iznos naknade za legalizaciju kako bi se što više građana javilo
– Sličan sam prijedlog legalizacije tih objekata ponudio Boži Kovačeviću, tadašnjem ministru prostornog uređenja, no on ga nije prihvatio. Niti jedna vlada, niti ona koalicijska niti HDZ-ova, do premijerke Jadranke Kosor nije se htjela uhvatiti u koštac s ovim problemom – nahvalio je aktualnu premijerku zagrebački gradonačelnik.
Željko Horvat, zamjenik pročelnika Gradskog ureda za graditeljstvo, prostorno planiranje i komunalne poslove, pojasnio je da je Gradska uprava sukladno tom zakonu propisala iznose koji će morati platiti građani koji imaju bespravno sagrađene objekte.
– Mi smo se odlučili za najmanji iznos što ga je propisala Vlada jer želimo da se što više građana javi za legalizaciju. Tako će za bespravno sagrađenu kuću od 100 metara kvadratnih ona iznositi između 3000 i 8000 kuna, ovisno o građevnoj zoni. Ovaj zakon jedino ima smisla ako se ljudi jave – rekao je Horvat i nastavio:
– Moram napomenuti da se pored ovog iznosa bespravni graditelji moraju platiti komunalni doprinos i sve ostale naknade.
Horvat je umjesto Bandića praktički dao i odgovor na pitane o prijedlozima prostornih planova koji su poslani na sutrašnju sjednicu Skupštine. Naime, od osam prostornih planova koliko je poslano Odbor je prošlo tek tri. Zastupnici su zamjerili što im se šalju prostorni planovi koje istražuje DORH te se ne donosi Generalni urbanistički plan. Horvat je kazao kako ne stoji primjedba zastupnika da ne donositi prostorne planove koje istražuje DORH, a ujedno bi htjeli da se donese GUP.
Bandić: Optužbe da sam naručio premlaćivanje Rađenovića su smiježne otužne i morbidne
– To je paradoks jer, ako ne žele da se dira po prostornim planovima koje provjerava DORH, zašto traže raspravu GUP-u – kazao je Horvat.
Bandić je kazao kako nedonošenje prostornih planova primjer neodgovornosti gradskih zastupnika. Optužio je da dvije trećine njih nikada nisu zaradili novac mimo Skupštine pa ne znaju kako je to zaraditi novac radom.
– Nama ne ostaje ništa drugo osim slati te planove dok oni ne skuže da i njihove plaće dolaze iz tog novca – zaključio je prvi čovjek Zagreba.
Na pitanje kako komentira izjavu Miodraga Šimunca koji je njega naveo kao naručitelja premlaćivanja Igora Rađenović, Bandić je kazao kako ne želi sudjelovati u tom cirkusu.
– To je smiješno, otužno i morbidno – rekao je Bandić dodavši kako nema namjeru tužiti Šimunca za klevetu.