Autor: Sanjin Španović 12/19/2011 10:07
U svibnju 2009. godine Zoran Milanović stvorio je putem liste za Skupštinu tim koji će biti snažna oporba Milanu Bandiću i koji će pokušati kontrolirati u potpunosti gradonačelnika koji je tada bio potpuni vladar Zagreba. Danas, 19. prosinca taj tim ljudi, nekoliko dana prije nego i službeno preuzima Vladu i Sabor, dovršava svoj posao povjeren od Milanovića.
Milan Bandić, od trenutka kada zastupnici prihvate proračun Zagreba za iduću godinu više neće biti vladar Zagreba, već izvršna vlast osuđena na ispunjavanje svih želja SDP-ove većine u Skupštini predviđene Davorom Bernardićem.
Kada je Zoran Milanović na Iblerovom trgu priopćio Bandiću, koji nije uspio pobjediti u prvom krugu izbora za gradonačelnika, da predsjednica Skupštine neće biti njegova, tada vjerna partnerica Tatjana Holjevac već Boris Šprem, jedan od rijetkih SDP-ovaca koji su Bandića prozivali jos početkom 2000-ih, Bandić je bio podivljao. Derao se, pisalo se tada, toliko da su se zidovi tresli. Bio je svjestan da će se od njega pokušati napraviti političkog fikusa.
Lukavi pravnik Šprem prvo mu je oduzeo Holding, igračku vrijednu milijarde kuna, a zatim mu je odbio ideju referenduma za stadion.
Tada je bilo jasno da su Bandiću odbrojani dani, no on je to sam ubrzao kandidirajući se za predsjednika. Taj potez je doveo je do njegova izbacivanja iz SDP i politički sukob je mogao početi. U međuvremenu, Bandićeva je popularnost padala, sve do strmoglavo niskih četiri posto osvojenih glasova na parlamentarnim izborima na biralištima u Zagrebu. Donošenjem odluke o taksistima, SDP je svojedobno i preuzeo odgovornost u donošenju odluka u Zagrebu.
To sam ustvrdio i u jednom komentaru tada, što je među vodećim SDP-ovcima u Zagrebu izazvalo nezadovoljstvo. Tvrdili su da nije tako iako su znali, a kasnije i sami priznali, da sam bio u pravu.
Potvrdilo se to i u slučaju spajanja bolnica, Cibone, Afere GUP i ostalog, a sada i vrtića. Svaku odluku SDP-ovci su mogli doraditi i zajedno sa svojim koalicijskim i neformalnim partnerima izglasati, što su i radili.
No, Bandić im se svima smijao unatoč svemu navedenom. I dalje je Skupština ovisila o njemu, Milanu Bandiću koji jedini može predložiti proračun za iduću godinu. Ta Skupština ni preklani, ni lani nije mogla igrati na kartu “Milane, tko te šiša, mi preuzimamo odgovornost”. Tu je odluka jedino bila na Bandiću i on je to dobro znao, prijeteći raspuštanjem Skupštine i novim izborima.
No i tome je došao kraj. Njegov prvi prijedlog proračuna u potpunosti je dorađen amadmanima SDP-ovih zastupnika, prvenstveno novim, jedinstvenim cijenama vrtića i većim izdvajanjem za Holding. Ovaj proračun nije više Bandićev, već SDP-ov. Bandić im je morao udovoljiti kako bi preživio na mjestu gradonačelnika, ne i vladara Zagreba. Ako ga je nakon predsjedničkih izbora bilo prerano nazvati političkim fikusom, onda je to od danas opravdano.
Bernardić sad treba pokazati je li dorastao situaciji
Bandić danas doživljava teški, posljedni poraz baš od tima Zorana Milanovića predvođenih Borisom Špremom. Većina tog tima od četvrtka počinje djelovati u Saboru, neki i u Vladi, no posao predviđen još u svibnju 2009. su odradili i slobodno mogu izaći iz političkog ringa Zagreba.
Sada sve ostaje na Davoru Bernardiću, mladom političaru koji je u međuvremenu pobjedom na unutarstranačkim izborima postao novi predvodnik SDP-a u Zagrebu. Bernardić je mlad i perspektivan, no mora još puno učiti o surovoj politici. Ipak, ima jedinstvenu priliku u Zagrebu koju mu je Milanovićev tim ostavio s Bandićem na konopcima i uzdrmanim HDZ-om.
Svojom politikom u idućim mjesecima njemu će Bernardić pokazati kakav je lider, bez obzira što je Bandić i dalje na mjestu gradonačelnika.
SDP od danas vodi Zagreb i ima potpunu odgovornost za ovaj grad, bez obzira što nemaju svog gradonačelnika. Proračun je zapravo njihov, a Bandić je sredstvo koje im ispunjava želje. To je Milanović u svibnju 2009. godine, stvarajući svoju listu, uostalom i želio postići.