Autor: Maja Gujinović 3/23/2010 16:57
Organizatori jubilarnog 20. izdanja Svjetskog festivala animiranog filma – Animafesta Zagreb predstavili su danas, 23. ožujka, filmove u natjecateljskom i bogatom popratnom program koji će se zagrebačkoj publici predstaviti od 1. do 6. lipnja u kinima Europa, Tuškanac i Movieplex.
– Ako ulazi jedan od deset filmova, to je doista velika konkurencija. Posebno što je selektorima najbitnija kvaliteta. Imamo najblji program, posvećen autoru a ne komercijalizaciji i mislim da je to razlog dugovječnosti i popularnosti našeg festivala – rekao je Krešimir Zimonić, umjetnički ravnatelj festivala. Domaća je produkcija u velikom uzletu, napomenuo je Zimonić, i na ovom Animafestu će biti prikazano preko 20 hrvatskih filmova.
Među njima tu je ‘Moj put’ Veljka Popovića, ‘I Speak True Things’ Marka Tadića, ‘Guliver’ Zdenka Bašića, ‘Format’ Darka Bakliže, ‘Ne spavanje ne ubija’ Marka Meštrovića, ‘Ništa ne traje vječno’ Darka Vučenika.
Selektori izabrali najkvalitetnije filmove, kako za natjecanje , tako i za vannatjecateljski program
Selekcijska komisija Velikog natjecanja, u kojoj su sudjelovali kanadski producent, scenarist i filmski kritičar Marcel Jean, direktor Holland Animation Film Festivala Gerben Schermer te hrvatski autor Matija Pisačić, odabrala je 39 filmova za Veliko natjecanje, i 30 za Veliku panoramu, s izborom malo ‘pomaknutih’ filmova koji se ne natječu, kako su objasnili selektori.
– Na drugim festivalima Panorame najčešće funkcioniraju kao svojevrsna isprika autorima što nisu ušli u konkurenciju. Ovdje je situacija drugačija i panorama je gotovo jednako snažna kao konkurencija – mišljenje je Gerbena Schermera.
– Što se tema tiče, očita je tendencija k fantaziji. Možda se samo dva naslova bave političkim temama i problemima suvremenog društva. Veliki dio filmova se vraća klasičnim tehnikama, riječ je o svojevrsnoj renesansi klasične tehnike, dok drugi dio studenata eksperimentira i istražuje nove mogućnosti medija – izjavio je Thomas Renoldner.
Selekcijska komisija Studentskog natjecanja je Nagradu obrazovnoj instituciji za najbolji izbor poslanih filmova dodijelila Umjetničkom sveučilištu u Tokiju (Tokyo University of Arts). Uz JApan kao zemnja iz koje dolaze najbolji filmovi pokazala se Njemačka.
Nagrada za poseban doprinos proučavanju animiranog filma ove će godine biti dodijeljena Midhatu Ajanoviću – Ajanu, sarajevskom publicistu i filmskom pedagogu koji već dugi niz godina radi i djeluje u Švedskoj. Po izboru Borivoja Dovnikovića Borde program Povijest hrvatskog animiranog filma uključuje uratke nastale u razdoblju 1960.-1961.
Ovogodišnje festivalsko izdanje predstavit će i uratke tri velika animacijska studija: ACME Filmworks, Folimage i Aardman.