Zagrebancija

Arhitektonske radionice za zagrebačku djecu

Autor: Dijana Ivandić 2/11/2012 16:33

Društvo arhitekata Zagreba pokrenulo je arhitektonske radionice za djecu zagrebačkih osnovnih škola, koje se održavaju kako u Društvu arhitekata Zagreba, tako i u zagrebačkim osnovnim školama.

U radionicama djeca istražuju, crtaju, grade i upoznaju svijet arhitekture i urbanizma kroz kreativnu igru i stvaranje.

– Mi smo odlučili raditi na temi Zagreba i objasniti djeci urbanističke koncepcije Zagreba, kako rezultiraju različitim likovnim i trodimenzionalnim formama te različitim urbanističkim planovima u kojima mi živimo svoju svakodnevicu – rekla nam je Aneta Mudronja Pletenec, voditeljica Male škole arhitekture.

Nakon prethodne radionice koja se bavila temom grada kroz razne funkcije i potrebe koje se rješavaju pri životu u gradu, ova radionica propituje nastajanje urbanih “nakupina” koje se nazivaju grad, ali na konkretnom primjeru Zagreba i zagrebačkim urbanističkim razlikama.

– Podijelili smo najgrublje Zagreb u tri grupe. Prva grupa nam je podsljemenska zona i dio spontanog Zagreba koji se razvija niz padinu Podsljemena. Druga grupa kojom ćemo se baviti je Donji grad i zapravo Zagreb 19. stoljeća, a treća grupa je Novi Zagreb, moderni Zagreb – dodala je Aneta.

Radionice vode različiti arhitekti i arhitektonski uredi u suradnji s učiteljima likovne kulture.

– Jako sam sretna što su arhitekti pokazali zanimanje za to da se što ranije počne učiti o arhitekturi i mi se nadamo da će iz ovih radionica koje ovdje radimo nastati programi koji će za nekoliko godina funkcionirati u školama – istaknula je Gordana Koršćec, jedna od voditeljica Škole.

Djeca polaznici koriste primjere iz slikarstva kako bi lakše razumjeli i doživjeli teme urbanističkih planova. Konačni eksperiment bit će izrada konkretnih modela dijela grada u nekom od ponuđenih urbanističkih koncepata.

– Preko likovnih primjera pokazat ćemo im koje su to likovne reference, a potom će skupa izgraditi jednu maketu za svaki od ta tri modela i vidjet će koje su razlike između ta tri modela najvažnije – naglasila je Aneta.

Želja arhitekata radionice je da ovakav oblik rada s djecom stvori preduvjete za kvalitetetno vizualno obrazovanje, te da radionice posluže kao pilot-projekti mogućih aktivnosti u okviru nastave likovne kulture i izbornih aktivnosti.

 

Exit mobile version