Apel MUP-a: Zaštitite djecu od opasne pirotehnike

Autor: Maja Jurišić 12/13/2013 15:48

Krajem 1994. godine, dok je Hrvatska još bila u ratnom stanju, a oružje manje-više dostupno na svakom koraku, Ministarstvo unutarnjih poslova pokrenulo je akciju Mir i dobro. Devet godina poslije, akcija se i dalje provodi u ovo blagdansko vrijeme s jasnim ciljem, spriječiti sve vrste zlouporaba oružja, eksploziva i pirotehničkih sredstava.

– U ovoj akciji uvijek apeliramo na sve koji sudjeluju u odgojno-obrazovnom procesu da iskoriste svoje mogućnosti i upoznaju djecu s opasnostima koje prijete od korištenja pirotehničkih sredstava, a isto tako upozoravamo roditelje da vode računa kod kupovine tih sredstava da budu primjerene uzrastu njihove djece i da se pobrinu da se ona koriste samo u njihovom prisustvu i pod njihovim nadzorom – rekao je Stjepan Cavrić, voditelj Odjela za osiguranja javnih okupljanja, na konferenciji za novinare povodom predstavljanja početka akcije Mir i dobro.

Akcija će započeti u ponedjeljak 16. prosinca i trajat će sve do 8. siječnja iduće godine, a u njoj će uz policijske službenike sudjelovati i jedinice lokalne samouprave. Pojačano će se nadzirati područja oko škola, gradski trgovi i parkovi, ali i registrirane prodavaonice pirotehničkih sredstava. Ipak, posebna pozornost obratit će se na one ilegalne prodavače na tržnicama jer je zakonom jasno propisano tko i koja sredstva smije prodavati.

– Policija se pirotehnikom bavi cijele godine, bode se različiti nadzori koji su naravno pojačani u ovo doba godine. Postoji osam razreda pirotehničkih sredstava, a nama su najzanimljivija tri., odnosno prvi, drugi i treći. Prvi je onaj s najmanjim postotkom smjese i taj je najmanje opasan, a u trgovinama ga mogu kupiti osobe starije od 14 godina. Drugi i treći razred pirotehničkih sredstava, koji je ujedno i najopasniji, mogu kupiti stariji od 18 godina. Obje vrste moći će se prodavati od 15. prosinca do 1. siječnja. Iznimno je važno da pirotehnička sredstva kupujete u za to specijaliziranim trgovinama koje su pod nadzorom institucija jer su ta sredstva najsigurnija. No, naravno, važno je s njima i pravilno rukovati – istaknuo je Augustin Pavičić, načelnik Sektora za inspekcijske poslove.

Posljednjih dvije godine, na sreću, nije bilo smrtnih stradavanja od pirotehničkih sredstava, a cilj ove akcije je da tako ostane i ubuduće. Stoga, iz policije apeliraju na sve građane da ni slučajno sami ne izrađuju eksplozivne naprave i da iz svojih kuća maknu nezakonito oružje. Ako ne zbog svoje, onda zbog sigurnosti svoje djece.

– Najveća opasnost leži u nezakonitom oružju koje mnogi još drže u svojim domovima još od Domovinskog rata. Shvatite to kao ozbiljnu opasnost zbog koje svake godine netko strada. Donesite to oružje u policiju, nitko vas neće kazneno goniti. Apeliramo na žene, čiji muževi ne žele predati oružje, učinite to umjesto njega. Najgore što možete učiniti kako biste se riješili oružja je da ga bacite negdje u kanal ili u smeće ili ostavite u šumi. Upravo su se tako i događale najveće tragedije – podsjetio je Tomislav Krtinić, voditelj Službe PUZ-a za javni red.

Dodajmo još kako je tijekom prošlogodišnjih blagdana radi nezakonitog korištenja oružja, eksploziva i pirotehničkih sredstava prijavljeno više od 700 osoba. Osamnaest osoba je teško ozlijeđeno, propucan je isti broj objekata, a policija je, između ostalog, zaplijenila gotovo 13 i pol tisuća različitih pirotehničkih sredstava i pet kilograma eksploziva.