Autor: Terezija Jerković Bjelajac 4/23/2016 16:39
Povodom brojnih turbulencija u hrvatskom vladajućem vrhu vezanih uz pitanje jasenovačkih žrtava, Antifašistička liga odlučila je reći i svoje mišljenje te istupiti, prigodno, na Trg žrtava fašizma. U organizaciji su sudjelovali i Koordinacija Židovskih općina u Hrvatskoj, Srpsko narodno vijeće, Romsko nacionalno vijeće te Savez antifašističkih boraca Hrvatske, čiji su predstavnici rekli kako žele upozorili na izjave, činjenja i nečinjenja sadašnjeg političkog vrha i njihovih postupaka, koji imaju za posljedicu potezanje tema ustaštva i žrtava tog režima, u svrhu svojevrsnog opravdavanja tog totalitarnog, neslavnog sustava.
– Ono što je cilj ovog skupa je upozoriti javnost na promjene koje bi trebalo poduzeti dok ih je može poduzeti mirnim političkim sredstvima. Ukazuje da se pojave koje završavaju kao Jasenovac ili nacistički koncetracioni logori počinju relativno nevino, kao politički trendovi…oko kojih se onda kasnije može fašizam kristalizirati – izjavio je Zoran Pusić, predsjednik Antifašističke lige.
– Zašto sam tu? Zato što želim dati svoj osobni znak poštovanja prema žrtvama. Relativizacijom i negacijom ustaških zločina vrijeđa se memorija svih žrtava. I ja mislim da iz ovoga trga danas mora biti poslana poruka, ne samo građanima Republike Hrvatske, nego i našim susjedima, jer se nažalost u Srbiji rehabilitira četništvo i to također nije dobro i to također mora biti osuđeno – rekao je Drago Pilsel, član Antifašističke lige.
Nijedan oblik represivnog sustava nije vrijedan spomena, a bilo kakvo uzdizanje istog u vremenu koje bi trebalo biti moderno i napredno je ljaga društva. Protiv toga je potrebna borba svim sredstvima, prvo i najbitnije, prisjećanjem i odavanjem počasti svima onima koji su prošli pakao koncetracijskih logora.
– Ovaj događaj na Trgu žrtava fašizma ja osobno ne mogu odvojiti od jutrošnjeg sudjelovanja na pravoslavnoj liturgiji u mjestu Mlaka, nedaleko od Jasenovca gdje je bio ženski logor, gdje imamo i masovne grobnice žena koje su brutalno ubijene za vrijeme NDH – rekao je Pilsel.
Antifašističkoj ligi pridružili su se mnogi, od pripadnika udruga koje su organizirale skup, obitelji žrtava stradalih u Jasenovcu, do onih gorljivih antifašista koji su doživjeli desetljeća brojnih sustava i mijena u hrvatskoj državi.
Ovim skupom upozorila se javnost i vladajući da mjesta za invokaciju ustaštva nema ako želimo slobodno i demokratsko društvo, koje je i osnovano, kako kaže i na samom početku Ustava Republike Hrvatske, na antifašističkoj borbi protiv svih zala usmjerenih prema našoj državi kroz duge godine postojanja. Poslana je poruka solidarnosti, važnosti poštivanja ljudskih prava i poruka građenja društvenog dijaloga i tolerancije, kojih u Hrvatskoj ima manjak. Ne smije se dopustiti da još jedno zlo ponovo uzdrma temelje društva, koje bi trebalo gledati u budućnost, a ne vraćati se bjesomučno mračnoj povijesti.