Autor: 2/11/2012 10:22
Gradski zastupnik Alen Ostojić na unutarstranačkim izborima prošle subote postao je predsjednik zagrebačke organizacije HSLS-a. Za njega je glasovalo tri četvrtine delegata iz čega se može zaključiti da ima ogromnu podršku članstva.
Koje su osnovne crte vašeg programa s kojim ste izišli na unutarstranačke izbore?
– Mislim da je osnovna potreba za boljom komunikacijom između zagrebačkih organizacija. Na tom tragu kreću aktivnosti podizanja web stranica svakog od ogranka. nakon toga se očekuje da svaka od njih uvede redoviti mjesečni news letter i samim time dobit ćemo kvalitetniju komunikaciju između članova.
– S današnjim danom (petak 10. veljače op.au) imamo 1237 članova. U svim četvrtima imamo ogranke, nedostatak koji ćemo odmah krenuti rješavati je ustroj većeg broja mjesnih ogranaka. Vjerujem da ćemo do lokalnih izbora imati formirane ogranke u 50 posto mjesnih odbora. Ogranci u većem dijelu grada sjajno rade, jedino treba poraditi na kvaliteti odbora u Podsljemenu i Brezovici.
Kao dugogodišnji član HSLS-a upoznati ste sa situacijom u stranci. Kako komentirate pad popularnosti i loše rezultate na parlamentarnim izborima?
– Nezainteresiranost vodećih kadrova stranke za razvoj stranačke infrastrukture. Imali smo jedan veliki problem što je stalno vođen monolog unutar gradske organizacije. Nikada nismo napravili važniji iskorak u neposrednoj komunikaciji s članstvom i građanima. To je razlog zašto sam se kandidirao za predsjednika gradske organizacije da promijenim taj način rada i promišljanja. Ne želim da s građanima imamo ‘eks katerda’ odnos, da se preko tribina ili nečeg drugog govori građanima govori što je njihov interes. Želim da slušamo građane da nam kažu što je njihov interes te da im pomognemo rješavati probleme. Vjerujem da na takav način možemo vratiti poštovanje građana naspram HSLS-a te da ćemo pokazati građanima jedno iskrenje i otvorenije lice zbog čega će nas građani prepoznati i prihvatiti kao svog glasnogovornika.
Na političkoj sceni je puno stranaka. Zašto bi netko glasovao za HSLS? Koja je razlika između HSLS-a i drugih stranka?
– Razlika je u iskrenosti i želji da se pomogne građanima. Mogu reći da mi se kao gradskom zastupniku građani stalno obraćaju sa svojim problemima, bilo da je riječ o nepostojanju škole u Hrvatskom Leskovcu ili sada su mi se obratili u vezi problema parkiranja u centru Zagreba. Na vama kao zastupniku je da se založite za te građane i pomogne te im. U konačnici to je posao nas zastupnika. Svi građani zaslužili bolju komunalnu uslugu te da svi zaslužuju istu kvalitetu. naša je zadaća kao političke stranke da im iziđemo u susret i da im služimo. Prijašnjim rukovodstvima nedostajalo je te želje za služenjem građanima. Imali smo elitističku i klijentelističku politiku. Prije je bio običaj sjetiti se građana samo par mjeseci prije izbora što je zapravo totalno nepoštivanje i iskorištavanje građana zbog čega su nas oni kaznili
U vašem nastupu nema ideologije. Govorite samo o rješavanju praktičnih i komunalnih problema građana.
– Apsolutno da u tome nama ideologije. Mi se moramo baviti stvarnim problemima, stvarnim životom ovoga grada. Vizija zagrebačkog HSLS je podizanje kvalitete života naših sugrađana. Naš program koji ćemo uskoro objaviti bi trebao biti alat u rješavanju tih problema.
– Cilj nam je formirati stranačke odbore i radna skupine koje bi se bavile pronalaženjem rješenja za sva goruća pitanja u gradu. Planiramo napraviti svojevrsnu vladu u sjeni. Želimo biti kritičari ali i nuditi neka rješenja.
Vaš prethodnik, Velimir Srića, pokrenuo je projekt reci Zagrebe koji se trebao omogućiti građanima da iznesu svoje probleme. Što je s tim projektom?
– To je odličan projekt. Kada je profunkcionira taj portal, prije godinu i koji mjesec bilo je dosta kvalitetnih prijedloga naših sugrađana. No najveći problem je što se prijedlozi naših sugrađana nisu usvajali, odnosno što nismo imali dvosmjernu komunikaciju. Niti jedan od tih prijedloga nije profunkcionirao. Mi ćemo nastaviti taj projekt no ne samo putem web-a već ćemo u ožujku krenuti s čitavim nizom akcija teren. Naši članovi će na najfrekventnijim punktovima u naseljima postaviti štandove gdje će građani moći iznijeti svoje prijedloge i pritužbe. Izravnim dijalogom ćemo saznati koji su najveći problemi tog dijela grada te ćemo kod nadležnih institucija pokušati inicirati njihovo rješavanje.
Jedan od važnijih problema u Zagrebu je loše stanje u komunalnom poduzeću Holdingu. Tvrtka posljednjih godina negativno posluje.
– HSLS u skupštini tog trgovačkog društva ima dva predstavnika. Još nismo iskristalizirali što ćemo napraviti. Hoćemo li po defoultu prihvaćati prijedloge Uprave Holdinga s kojom usput rečeno nitko od građana nije zadovoljan, ili ćemo možda istupiti uz skupštine te davati vlastite prijedloge.
Kada se govori o Holdingu neizbježna je tema poskupljenje komunalnih usluga. Koji je vaš stav o tome?
– Prije rasprave o poskupljenjima želimo vidjeti plan investicija za ovu godinu. Također željeli bi vidjeti neki kvalitetan prijedlog od strane uprave za reorganizaciju te tvrtke kako bi došlo do racionalnijeg i jeftinijeg načina poslovanja.
Hoćete li tražiti odgovornost čelnih ljudi holdinga zbog ovakve situacije?
– Apsolutno
Kako bi ste ocijenili političku situaciju u Zagrebu? Sukob između gradonačelnika i Gradske skupštine se nastavlja.
– Mislim da će se situacija između gradonačelnika i Gradske skupštine dodatno antagonizirati kako se vrijeme lokalnih izbora približava. Sada je sasvim jasno da će lokalni izbori biti redovni. Što se tiče nas u zagrebačkom HSLS-u, kao i do sada ćemo s naša tri zastupnika u Gradskoj skupštini nastojati kritizirati loš rad i nepravilnosti ali i iznositi kvalitetne prijedloge.
Naš interes je da izbori budu redovni kako bismo se stigli pripremiti. Od rezultata na lokalnim izborima u Zagrebu uvelike će ovisiti revitalizacija i buđenje HSLS-a na nacionalnoj razini.
Kada smo kod izbora. Iduću subotu bit će izbori za predsjednika nacionalne organizacije HSLS-a. Oba kandidata su iz Zagreba, hoće li gradska organizacija dati potporu nekome od kandidata?
– Interesantno je što oba kandidata dolaze iz istog ogranka, Gornji grad-Medveščak. I Darinko Kosor i Malden Gajski su iz iste četvrti. Dobro je da imamo dva kandidata. Zagrebačka organizacija dala je podršku obojici kandidata i neka bolji program pobijedi. Mi u gradskoj organizaciji smo najavili inicijativu da se ubuduće predsjednici svih organizacija biraju po sistemu jedan član jedna glas.
Vi se profesionalno bavite pitanjima sigurnosti, kao zastupnik ste imali određene inicijative u tom smjeru. Kako vam se čini stanje sigurnosti u Zagrebu?
– Ne bih htio komentirati stanje javne sigurnosti jer je to u nadležnosti MUP-a nad koji mi zastupnici nemamo nikakvu ingerenciju. No i lokalna zajednica ima mogućnosti za podizanje sigurnosti na svom području. U posljednje dvije i pol godine i gradonačelnik i mi kao gradski zastupnici smo napravili veliki iskorak u podizanju kvalitete tzv urbane sigurnosti. Ustrojeno je vijeće za prevenciju kriminaliteta grada, te takva vijeća na razini gradskih četvrti. Sada ostaje da se ona spuste na još nižu razinu, da se oforme umjesnim odborima. Organizirano je prometno redarstvo koje izuzetno radi. Također je krenulo instaliranje video nadzora parkiranja. Gradonačelnik je napravio iskorak i ušao u projekt video nazora sigurnosti građana. Tu imam određene primjedbe je se javila određena neravnoteža između video nazora i privatnosti građana. Snimaju se pročelja zagrada no građani nisu upoznati koje se sve površine snimaju, s kojim ciljem, koliko se dugo čuvaju snimke i tko ih ima pravo koristi. Htio bih ukazat na još jedan problem, znaju li stanari zgrada da se njihove fasade snimaju? Jesu li su dali suglasnost? Jedno rješenje za ovaj problem je uključivanje građana u civilnu kontrolu video nadzora.
Kao gradski zastupnik imali ste primjedbi i na rad Gradskog kontrolnog ureda. Tražili ste da se ovaj ured reorganizira.
– Iz Gradskog kontrolnog ureda treba izdvojiti unutarnju reviziju. Ona bi se nastavila baviti čime se sada bavi taj ured. Kontrolni ured bi se trebao oformiti kao zasebno tijelo, neovisno o gradonačelniku i Gradskoj skupštini, kao što to imaju brojni europski gradovi. Kontrolni ured bi se bavio prevarama u bilo kojem segmentu funkcioniranja grada. Također bi trebao imati anti korupcijsku ulogu.