Autor: Ivana Šimac 6/20/2014 16:13
Od stupanja na snagu Zakona o azilu, 1. srpnja 2004. godine, u Republici Hrvatskoj azil je zatražila 4 401 osoba. Od toga je tek njih 117 ostvarilo status izbjeglice, što kroz status azila, što kroz status supsidijarne zaštite. Zbog manjkavog Zakona društveni apel za probleme ovih manjina uputili su aktivisti i umjetnici okupljeni pod sloganom ‘Hrvatska (k)raj na zemlji’.
– Mi smo umjetnici i aktivisti koji želimo skrenuti pozornost na probleme tražitelja azila i na izbjeglice u Hrvatskoj. Jednako tako njihov pristup javnom prostoru u Zagrebu, ali i drugim dijelovima Hrvatske. Danas ćemo specifično govoriti o lokalitetu Zagreba, točnije ovoga Trga. Povodom Svjetskog dana izbjeglica, koji se obilježava 20. lipnja, željeli smo uputiti na ove probleme – najavila je i predstavila okupljene na takozvanom trgu Europe ispred Kuće Europe, Emina Bužankić iz centra za mirovne studije.
Na spomenutom trgu okupljanja povodom Svjetskog dana izbjeglica, građani su trebali imati priliku vidjeti foto – instalaciju pod nazivom ‘Trg Europe: Slijepa mrlja’. Instalacija je trebala prikazivati raznolike portrete migranata, međutim Gradski ured za prostorno uređenje odbio je dati dozvolu.
– Prije nekoliko tjedana, baš tu, preko puta zgrade Europske komisije u Zagrebu, bile su izložene fotografije različitih rasa koje su promovirale pravo ljudi da unutar Europe imaju svoj glas, međutim čini se kako za prava lica izbjeglica nisu poželjna – dodao je umjetnik i autor spomenute foto – instalacije, Davor Konjikušić.
Možda njihove fotografije nikada neće gledati prema Kući Europe, možda većina njih nikada neće postati punopravni državljani ove zemlje, ali apel prema učinkovitijem i ažurnijem postupanjem prema azilantima, za ove je aktiviste sasvim opravdan.