Ako treba, zbog Varšavske idemo na Europski sud

Tomislav Tomašević iz Zelene akcije

Autor: 10/21/2010 14:31

– Osuđujuće presude za građani koji su 15. srpnja prosvjedovali protiv početka gradnje rampe u Varšavskoj su protuzakonite – kazao je Tomislav Tomašević, predsjednik Zelene akcije na konferenciji za novinare.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Policija je 15. srpnja na zahtjev pročelnika Davora Jelavića uhitila prosvjednikeKao primjer naveo je činjenicu da su presude neujednačene, tj. da nisu svi prosvjednici dobili istu presudu, iako su svi radili potpuno identičnu stvar te su uhićeni zajedno. U Zelenoj akciji ističi da se svakom prosvjedniku sudilo odvojeno što nije uobičajena sudska praksa.

Prosvjednici osuđeni bez ročišta

– Obično se objedinjuju sudski postupci kada se sudi za isti prekršaj kao što je to bio slučaj u veljači – kazao je Tomašević i nastavio:

– Očito žele da svaki prosvjednik ide samostalno na sud kako bi ga uplašili. Također se na ovaj način otežava pisanje žalbi.

Kao jednu od većih nepravilnosti suda naveo je i činjenicu da okrivljenici nikada nisu primili optužni prijedlog već da su na kućnu adresu primili samo presudu. Zanimljivo je da nije održano niti jedno ročište na kojemu bi se mogla iznijeti obrana.

Tomašević: U presudi piše da smo bili uhićeni 10-ak minuta

– Ono što je nevjerojatno da u nekim presudama stoji kako smo bili lišeni slobode samo 10-ak minuta. Mislim da svi znaju da smo u stanicama proveli oko 10 sati – kazao je Tomašević.

Teodor Celakoski je izrazio sumnju da sudovi rade pod političkim pritiskom. Kao primjer naveo je činjenicu da je Visoki prekršajni sud 15. srpnja usvojio žalbu policije koja je tražila poništenje oslobađajuće presude za četvero prosvjednika koji su uhićeni u Varšavskoj u veljači.

– Zanimljivo je da je sud donio tu presudu baš taj dan, iako je od podnošenja policijske žalbe prošlo pet mjeseci. Pretpostavljamo da su na taj način pokušali dati legitimitet ovim uhićenjima koja su uslijedila – kazao je Celakoski i nastavio:

– Sjetimo se samo kada je ljetos uoči prosvjeda pred središnjicama HDZ-a i SDP-a Upravni sud objavio kako su donijeli presudu u korist investitora, a na štetu stanara Varšavske. Zanimljivo je da su tu informaciju prvo objavili medijima, a tek onda presudu poslali strankama.

Odvjetnici nude besplatnu pravnu pomoć

Celakoski je upitao tko je iz izvršne vlasti napravio pritisak na pravosuđe da se tako nešto učini.

Na konferenciji su bili i odvjetnici koji će uhićenima pružiti besplatnu pravnu pomoć. Oni su najavili kako će pisati žalbe te pozvali sve građane koji su dobili osuđujuće presude za taj prosvjed da se jave u Zelenu akciju.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Tomislav Tomašević iz Zelene akcije i Teodor Celakoski iz Prava na gradLina Budak, jedna od odvjetnica, upozorila je kako joj na prekršajnom sudu otežavaju postupak pisanja žalbi. Navela je kako joj ne dopuštaju da vidi optužni spis.

– Bez obzira na to, mi ćemo se na presudu žaliti te ići na sve instance u Republici Hrvatskoj. Ako ne dobijemo pravdu na hrvatskim sudovima žalit ćemo se Europskom sudu.

Europska povelja garantira pravo na prosvjed

Budak se pozvala na europsku povelju prema kojoj građani imaju pravo na prosvjed i izražavanje svog mišljenja.

– Ova povelja je ratificirana u Hrvatskom saboru te je ona iznad Prekršajnog zakona na temelju kojeg su donesene ove presude – kazala  je Budak.

Navela je primjer sličnog prosvjeda u Njemačkoj gdje je sud na zahtjev policije osudio uhićene građane. No oni su se žalili Europskom sudu koji ih je oslobodio.

Radmila Bonifačić, također jedna od odvjetnica, nazvala je neistinitom informacijom da postoje sve dozvole za radove u Varšavskoj.

– Upravni sud nije riješio sve tužbe stanara već samo dio. Prema našim procjenama svi slučajevi bit će riješeni tek za godinu dvije – kazala je Bonifačić.