Autor:: Vanja Vučković 5/5/2011 11:29
Vezano uz čitavu pravnu zavrzlamu koja je nastala oko toga tko određuje nove cijene vrtića, odnosno nov način njihovog naplaćivanja, razgovarali smo sa Borisom Špremom, predsjednikom Skupštine.
Kako i kada će se riješiti pravna zavrzlama oko vrtića?
– Na sjednici Gradske skupštine jednoglasno smo donijeli odluku da ne prihvaćamo odluku gradonačelnika kojom je obustavio odluku prošle sjednice, da cijene vrtića ostaju po starom, 200 za jaslice, 400 za vrtiće. Smatramo da je naša odluka za roditelje ne samo pravedna nego i zakonita.
Što poručiti roditeljima, hoće li se vrtići na kraju poskupjeti ili ne?
– Postupak je još u tijeku. Gradonačelnik je sada dužan obavijestiti ministra uprave u roku od osam dana da Skupština ne prihvaća njegov prijedlog. Ministar će odlučiti je li njegov zahtjev osnovan ili ne, te hoće li se predložiti Vladi da donese ocijenu o ustavnosti.
Na posljednjoj sjednici moglo se čuti prozivanje HDZ-a, da se ovo ne bi moglo dogoditi da je SDP prihvatio amandman HDZ-a na prošloj Skupštini. U čemu je razlika vaše odluke i HDZ-ovog amandmana?
– Začudio me istup zastupnice HDZ-a jer su amandmani identični sadržaju odluke koju je donijela koalicija SDP-a i NL Tatjane Holjevac i HSU-a.
Da se Vas pita, vrtići bi bili besplatni?
– Dječji vrtići su odgojno obrazovne ustanove. Ako je osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje besplatno, a predlaže se da se školarina ne plaća ni za fakultete. Ne vidim razloge da ne bismo težili tome da i vrtići budu besplatni. Ta tradicija već praktički postoji u Zagrebu, jer ova cijena 200 i 400 kuna za većinu roditelja nije veliki izdatak. Osobno, a smatram, a i vjerujem da bi me i stranka podržala, da grad treba pronaći rješenje da vrtići budu besplatni, da ulaže u djecu i njihov razvoj, te samim tim poticati natalitet. Prošle godine bilo je više rođenih nego umrlih. Taj trend treba poticati, ne obustavljati.
Uz vrtiće aktualna tema posljednjih dana bili su i umirovljenički redovi u Petrinjskoj. Zašto je došlo do toga? Tko je odgovoran?
– Izvršna vlast. Da se odluka provodila na načina da se išlo u organizirano prikupljanje dokumenata prije četiri mjeseca, sve bi se stiglo na vrijeme. Ovako smo morali odluku prolongirati do srpnja.
Zašto se toliko čekalo na potpisivanje sporazuma Milna Bandića i TomislavaKaramarka?
– Mi smo inače poznati kao zemlja sa dosta birokracije, papira koje su često nepotrebni. Tako smo i ovaj put upozoravali gradonačelnika da je nepotrebno prikupljat papire o prebivalištu, jer zakon o osobnoj iskaznici nalaže da je osobna iskaznica dokaz o prebivalištu. To je sad odlučeno i u sporazumu kojeg su Bandić Karamarko potpisali.
Nedavno je zaživjela liberalizacija taksija. Imate li povratne informacije?
– Gradonačelnik će obavijestiti Gradsku skupštinu kako se provodi odluka. Osobno sam zadovoljan šo je došlo do konkurencije a samim time i niže cijene. Taksi je tako dostupniji građanima, a time smanjujemo i gužve u gradu.
Čini se kao da je počela predkampanja za parlamentarne izbore. Svi su protiv svih – SDP i HDZ jedni protiv drugih, svi protiv gradonačelnika, a Milan Bandić tvrdi da vas je ujedinio?
– Nije nas gradonačelnikujedinio. Ovo je jedinstveno predstavničko tijelo, ne samo jer je najveće iza sabora, nego jer je sastavljeno od kompetentnih ljudi. Gradska skupština pokazuje senzibilitet za probleme građana i često se nađemo na istoj strani ne kao opozicija gradonačelniku nego kako bismo riješili probleme građana. To što gradonačelnik smatra da je ispunio svoju povijesnu misiju, s time se ne slažem.
Bi li do ove situacije došlo da se gradonačelnik nije kandidirao za predsjedničke izbore?
– Vjerojatno bi bila, ali teško je sada reći.
Zašto bušite gume gradonačelniku Milanu Bandiću?
– Teza se može okrenuti i naopako – da on buši gume Gradske skupštine. Čudno je da jedini predstavnik izvršne vlasti, ignorira odluke koje se donesu jednoglasno ili se ne žele provesti. To je u demokraciji nedopustivo. Koji je onda smisao predstavničkog tijela nego da se donose odluke koje izvršna vlast provodi.
Zazivaju se izbori i za gradsku skupštinu i za gradonačelnika. Vlada je u sabor poslala prijedlog izmjene zakona o referendumu. Kada možemo očekivati referendum o povjerenju gradonačelniku?
– Istina je da neki zazivaju izbore. To su prije svega HDZ i HSLS. I to je njihovo pravo, ali činjenica je da nama mandat traje još dvije godine. Po ocijeni građana mi taj posao dobro radimo. Oni koji govore o izborima, a nisu samo stranke, neka razmisle da postoje izbori i za druge institucije, pa nek se manje bave izborima, a više poslom koji trebaju radit. Ministar Mlakar je najavio izmjene Zakona o izborima načelnika, gradonačelnika i župana koji bi govorio i o njihovu opozivu. Tek kada se zakon usvoji možemo govoriti u eventualnom referendumu.
Kako biste opisali stanje u Holdingu. HDZ svakoga tjedna organizira konferenciju na kojoj dokazima dokazima potkrepljuju primjere pol zapošljavanja po podružnicama. Jeste li tražili izvješće o tome?
– Svakih šest mjeseci imamo raspravu u Gradskoj skupštini o poslovanju Holdinga. Sljedeća je i u srpnju, stoga nismo tražili posebna izvješća mimo toga. Nemam direktan uvid u ono što upozoravaju iz HDZ-a, ali znam da u ogromnom broju slučajeva primjedbe ne stoje.