Autor:: Sarah Srdar 11/29/2011 11:21
U knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića predstavljena je knjiga razgovora Srećka Horvata s 15 vodećih intelektualaca današnjice te njihova razmišljanja o problemima vezanim uz svjetske probleme.
Mnogi razgovori su se vodili u više navrata po cijelom svijetu. U ovu knjigu je uloženo puno truda, rada, čitanja, putovanja i razgovora a do mnogih intelektualaca nije bilo lako doći. Srećko Horvat je izdvojio Terryja Eagletona.
ljubavnici. Slali smo si pisma sve do konačnog dogovora za sastanak u Dublinu – rekao je.
Naslov knjige nastao je u Skopju. Naime, Srećko Horvat je objasnio kako je u jednom antikvarijatu u Skopju pronašao pločiću iz doba JNA s natpisom ”Pažnja! Neprijatelj prisluškuje”. Vlasnika je dugo nagovarao da mu je proda, a vlasnik je pristao isključivo zbog toga što je autor knjige iz Zagreba, uz objašnjenje da se pločića vraća odakle je i došla.
Tonči Valentić, prijatelj autora i gost na tribini uključen je u projekt od samog početka. On je predstavljenu knjigu usporedio s jednim od rijetkih pokušaja zapisivanja intelektualnih razgovora, ali s intelektualcima između 1. i 2. svjetskog rata.
– Ovo djelo bih usporedio s Agonijom Europe Bogdana Radice. Ne nosi jednaku količinu patosa kao Agonija Europe, međutim tema je slična, a i postoje dodirne točke s današnjim vremenom – objasnio je.
Srećko Horvat je uspio razviti različite teme sa svojim sugovornicima tako da su demokracija, globalizacija, ”Arapsko proljeće” i budućnost Europe samo neke od njih.
U knjizi je posebno zanimljiv Francis Fukuyama koji se izdvaja drugačijom intelektualnom i teorijskom pozadinom. Razgovori s Fukuyamom su Srećku Horvatu među najdražima. Kao najteži razgovor izdvojen je onaj s Gayatri Spivak. U knjizi se je poseban i razgovor s Amosom Ozom koji je književnik, a govori o Izraelu u kojem nije moguće biti apolitičan, no istovremeno mu se Srećko Horvat približava, te progovara i o obitelji, te kako je krenuo s političkim angažmanom. Wang Hui je kineski teoretičar koji nudi suvremen pogled na kinesko društvo,a cijelu knjigu zaokružuje Slavoj Žižek koji smatra da Hrvatska mora ući u Europsku uniju jer je u njoj bolje nego izvan nje.
Na koricama knjige je istaknuto ono što je spomenuo i Tonči Valentić, a to je da se svaki intelektualni angažman sastoji od postavljanja pitanja. Osnovna misao napisana u predgovoru, a koja je na predstavljanju knjige spomenuta nekoliko puta je – ako nešto ne želite reći javno, nemojte uopće reći.