S više od 75.000 intervencija hitne pomoći i preko 105.000 sanitetskih prijevoza godišnje Nastavni zavod za hitnu medicinu Grada Zagreba uvrštava se među vodeće u Europi po brzini i kvaliteti pružanja pomoći. Isti je taj Zavod 16. listopada obilježio 115 godina hitne zdravstvene skrbi na području hrvatske metropole.
– Danas je točno 115 godina od osnivanja zagrebačke Hitne, koja se nekad zvala Društvo spasavanja. Osnivanje je bilo potaknuto nemilim događajem, gospođa Katarina Hedrich je pala perući prozore i nitko joj nije mogao pomoći. Umirala je deset sati u Prilazu Gjure Deželića, na par minuta od Sestara Milosrdnica i Svetog Duha, nije joj imao tko pružiti pomoć niti je prevesti do bolnice. Tada su Braća hrvatskog zmaja potaknuli i osnovali Društvo spasavanja, mi smo pravni slijednik društva iz 1909. – ispričala je Tatjana Pandak, ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicina Grada Zagreba.
Hitna medicinska služba u Zagrebu je u proteklih 115 godina razvila moderan sustav hitne medicinske službe koji prati europske i svjetske standarde u zbrinjavanju teško oboljelih i kritično ozlijeđenih.
Pandek je rekla da NZHM ima visoke standarde te da ima dovoljno liječnika, ali bi, dodala je, bilo dobro kada bi bilo više medicinskih tehničara i sestara.
– Svaki dan imamo oko 200 intervencija, a cilj nam je dodatno senzibilizirati javnost da shvate što je ‘Hitna’ i da ona postoji zbog žurnih slučajeva kao što su infarkti, prometne nesreće ili iznenadne srčane smrti – dodala je.
– Mi s vama uvijek lijepo surađujemo, ali moram posebno istaknuti posljedne dvije godine, od kako je tu doktorica Pandak, zato što je Tanja jedna od rijetkih osoba koja dolazi iz našeg sustava, nikada iz njega nije otišla, koja najbolje poznaje što je posao hitne medicine i kako bi ga trebalo raditi. Svaki vaš iskorak mene posebno veseli, jako sam ponosna na vaše specijaliste liječnike koje imate, na sve ono što zajednički kreiramo na dobrobit naših pacijenata, nismo tu radi sebe. Stoga, za 115 godina lijepo izgledate, puno je godina, ali vi ste vedri, mladi i čili, to mi je drago, veselim se što ćemo i dalje surađivati, što ćemo i dalje donositi odluke koje su važne za nas – kazala je Maja Grba-Bujević, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.
Ove godine pokrenut je i hitni prijevoz helikopterom, a nakon nedavnog obnavljanja trećine voznog parka u vrijednosti od 6,6 milijuna eura, Grad Zagreb najavio je daljnja ulaganja u Hitnu pomoć.
– Dodatno smo uložili oko milijun eura za različite dodatne troškove, održavanja vozila, unaprijeđenje rada, unaprijeđenje medicinske prijavno/dojavne jedinice, provedbe projekta edukacije laika, za postupak oživljavanja, pa različitih unaprijeđenja mrežne sistemske opreme, proširenje i unaprijeđenje telefonske centrale, dodatna ugradnja ležajeva u sanitetska vozila, ali i sanaciju dugova zbog nedostatnih sredstava, što je kao što znate slučaj sa svim gradskim zdravstvenim ustanovama, to saniramo s obzirom na plaće koje su rasle, a limite koji su ostali – zaključio je za kraj Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba.
Od četvero zaprežnih kola i četiri sanitarna pomoćnika 1909. godine, zagrebačka Hitna služba danas, 115 godina nakon, svrstava se u jednu od najboljih u Europi sa 75 tisuća hitnih intervencija te 105 tisuća sanitetskih prijevoza godišnje.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA