Već šesnaestu godinu za redom Knjižnice grada Zagreba organiziraju izbor za Najčitatelja godine. Čak 11 puta pobjednice su bile djevojčice, a samo četiri puta dječaci. Ove je godine laskavu titulu ponio učenik šestog razreda Osnovne škole Tina Ujevića u Zagrebu, Luka Oršanić koji se u slobodno vrijeme bavi robotikom i ronjenjem. Ovaj 12 – godišnji dječak sa 156 je pročitanih knjiga, postao najčitateljem. Za knjige, kako i sam kaže, slobodnog se vremena uvijek nađe.
– Dok čitam, zaboravljam na obaveze, ulazim u neki svoj svijet. Bavim se mnogim izvanškolskim aktivnostima i uz sve to ipak uspijevam čitati. Čitam enciklopedije, serijale o Harryu Potteru, sve naslove Sanje Pilić i Sanje Polak, povijesne knjige – kaže Luka.
Bilo da je u svojoj vreći za čitanje, u krevetu ili hodu, Luka svaki svoj slobodni trenutak koristi za neko dobro štivo. A čitajući knjige, brzo je shvatio čime se želi baviti kad odraste.
– Kad odrastem, doktorirao bih kvantnu fiziku jer me najviše privlači – ambicioznog je razmišljanja ovaj 12-godišnjak.
Iako su u posljednje vrijeme sve popularniji moderniji oblici čitanja, istraživanja pokazuju kako oni nikad neće moći zamijeniti pisana izdanja.
– Djeca i mladi radije posežu za tradicionalnom knjigom jer žele osjetiti miris knjige, njeno listanje stranica, to je jedna čarolija koju nijedan suvremeni uređaj ne može nadomjestiti. Knjiga je jedan trajni medij koji nikad neće izumrijeti – smatra Hela Čičko, voditeljica projekta ‘Izbor za najčitatelja godine’.
Od 1. siječnja ove godine, upis je, u Knjižnice Grada Zagreba za djecu do 15 godina starosti koja žive na području Zagreba, besplatan.
– I do danas se već upisalo 18 tisuća djece što je iznad svih naših očekivanja. Jako smo zadovoljni, nadajmo se da će među njima biti i onih koji će jednog dana postati najčitateljima – zaključila je Čičko i poručila:
– Roditelji, okružite se knjigama, upišite svoju djecu od najmlađe dobi u knjižnice, poklanjajte im knjige, pokažite im koliko je knjiga važna jer čitanje djetetu od najranije dobi utječe na njegov razvoj pamćenja, mišljenja, logičkog zaključivanja, mašte, bogaćenja rječnika. Knjiga je važna skoro kao i ljubav roditelja.